Úspešná firma GEVORKYAN vstupuje na slovenskú burzu

Firma GEVORKYAN, a.s., európsky líder v práškovej metalurgii, sa rozhodla pre vstup na Burzu cenných papierov v Bratislave. Toto rozhodnutie je nielen pozitívnou správou pre bratislavskú burzu, ale  môže byť aj dobrým impulzom pre iné firmy na trhu, ktoré chcú rásť a potrebujú získavať zdroje pre svoje napredovanie.

Prášková metalurgia je vo svete uznávaná ako ekologická revolúcia súčasnosti. Táto výrobná metóda sa vyznačuje jedinečnou schopnosťou vyrábať hotový produkt s minimálnym dodatočným opracovaním. Konkrétne to znamená schopnosť tvarovať diely úplne bez odpadu. Výsledkom je  nižšia spotreba energie, menej emisií a celkovo menšia enviromentálna stopa. Zakladateľom a majoritným vlastníkom firmy GEVORKYAN, a.s. je Artur Gevorkyan, pôvodným povolaním letecký inžinier, ktorý pochádza z Arménska. Ako sám hovorí, firma stavia na viac ako 50 ročných skúsenostiach z oblasti práškovej metalurgie a svoj biznis rozvíjajú opačne ako ostatní – z Východu na Západ.

Príbeh úspechu

Firma GEVORKYAN, a.s. ide a vždy išla svojom vlastnou cestou. „Už od začiatku sme boli novou značkou bez akéhokoľvek pozadia či podpory materskej spoločnosti,hovorí Artur Gevorkyan. „Mali sme tak možnosť robiť si vlastné projekty a nastaviť si procesy sami, nemuseli sme zložito prispôsobovať už existujúce, často komplikované riešenia. A tak už na začiatku pôsobenia firmy vznikli prvé technológie z vlastnej výroby –  pec s vodíkovým generátorom zo sušiča na vlasy,  prvý lis, vlastná nástrojáreň či kaliareň. Aj kríza v roku 2008 priniesla firmám nové výzvy a donútila hľadať dodávateľov s alternatívnymi technológiami, ako je prášková metalurgia.  Došlo k pravidelnému rozširovaniu výrobných kapacít a zavádzaniu stále modernejších  technológií.

nimočnosť firmy

Unikátne technologické riešenia a najmodernejšie technológie stoja aj za výnimočnosťou firmy. Pod jednou strechou sa nachádzajú všetky štyri odvetvia práškovej metalurgie: sinter – klasická prášková metalurgia, vstrekovanie kovových práškov, izostatické lisovanie za tepla, aditívna výroba. Firma Gevorkyan má aj vlastné vývojové centrum. „Máme vlastné know-how na vývoj materiálov, technológií, vlastný dizajn výrobkov,  vlastnú výrobu lisovacích nástrojov a foriem, všetky druhy mechanického opracovania  i tepelného spracovania.  Priamo v spoločnosti máme vlastné oddelenie automatizácie, digitalizácie, robotizácie  Industry 4.0. Dá sa povedať, že na každých dvoch zamestnancov máme jedného robota, hovorí Artur Gevorkyan.

Dnes firma vyrába 3 000 rozličných súčiastok, vyvíja stále nové súčiastky, tržby spoločnosti kontinuálne rastú – v roku 2023 dosiahli hodnotu 76 miliónov eur, má viac ako 150 zamestnancov.

Svoje výrobky dodáva Gevorkyan na štyri kontinenty, diverzifikácia ich produktového portfólia je veľká – robia produkty pre ropný priemysel, meraciu techniku, bezpečnostné systémy, automobilový priemysel, chladiace zariadenia, tepelné čerpadlá, poľnohospodárske stroje, záhradnú techniku.

Mimoriadne dôležité sú pre firmu GEVORKYAN, a.s. ekologické riešenia. „Naše technológie sú prakticky bezodpadové a recyklovateľné. Celý výrobný proces je energeticky efektívny a prináša nízke emisie, šetrí suroviny. Na výrobu používame elektrickú energiu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov, čím pomáhame znižovať emisie CO2,objasňuje Artur Gevorkyan. Za svoj prístup nielen k ekológii, ale aj k modernizácii, technologickým riešeniam získala firma viacero domácich i zahraničných ocenení.

Vstup na BCPB

Gevorkyan sa dnes zaraďuje medzi elitu pražskej burzy. Je tak súčasťou primárne českých spoločností a gigantov, ako je napríklad energetická skupina ČEZ. Vstup spoločnosti na Burzu cenných papierov v Bratislave vníma Artur Gevorkyan najmä ako výhodu pre investorov. „Investovanie do spoločnosti bude pre nich jednoduchšie, keďže budú môcť investovať priamo v eurách, čo na pražskej burze nebolo možné,” doplnil Gevorkyan.

Ďalšie oznamy

logo_bcpb.jpg

Prihlásenie