Ing. Lukáš Bonko hosťom v relácii Ekonomika v TA3

Kapitálový trh je na Slovensku oproti ostatným krajinám je pozadu. O fungovaní a budúcnosti kapitálového trhu na Slovensku sa z času na čas bavia aj štátni úradníci a odborníci. Nič výraznejšie, čo by obchodovanie na bratislavskej burze oživilo, sa však zatiaľ nestalo. Aká je teda budúcnosť kapitálového trhu na Slovensku a má vôbec nejaký potenciál? Na tieto a mnohé iné otázky odpovedal dňa 20.4.2023 v relácii Ekonomika v štúdiu televízie TA3 generálny riaditeľ Burzy cenných papierov v Bratislave, a.s. (BCPB) Ing. Lukáš Bonko.

Poslaním burzy je poskytovať platformu, trhovisko na obchodovanie s cennými papiermi, zabezpečiť transparentnosť a likviditu na trhu a poskytovať investičné príležitosti pre investorov. Firmy vstupujú na burzu za účelom získania finančných prostriedkov potrebných na rozvoj svojho podnikania, zvýšenia povedomia o sebe a zlepšenia svojho imidžu. Zároveň im to umožňuje získavať ďalší kapitál pre budúce investície.

Na burze je v súčasnosti na regulovanom trhu zalistovaných 28 firiem. Ak sa pozrieme na sektorové rozdelenie, dominuje priemysel, s počtom 17 firiem, ďalej služby vrátane finančných 8 firiem a 3 spoločnosti sú zo sektora cestovného ruchu.

Dlhopisov, ktoré sú v súčasnosti obľúbenejšie, je na trhu takmer 200, hlavne zo sektora finančného, energetického, realitného, cestovného ruchu či kryté dlhopisy, určené na financovanie hypoték.

V poslednom období zaznamenávame nárast záujmu o investovanie, záujem o ESG – spoločensky zodpovedné investovanie, burza prechádza postupnou modernizáciou a digitalizáciou (zatiaľ interných procesov), pre emitentov existuje of februára toho roku možnosť uviesť na burzu podielové fondy a SICAV fondy, takisto máme na trhu zelené dlhopisy, či sociálne dlhopisy.

V porovnaní s minulými rokmi pribudlo na BCPB množstvo nových emisií (najmä dlhopisov):

2019: +29

2020: +34

2021: +24

2022: +43

Spolu od 2020: 101

Rovnako sa zvýšil aj objem obchodov – rok 2020: 192 mil. EUR, rok  2022: 317 mil. EUR (65%)

Evidujeme aj nárast trhovej kapitalizácie – rok 2020: 58 mld. EUR , iba komerčné dlhopisy: 8,2 mld. EUR, rok 2022: 69 mld. EUR (19%), iba komerčné dlhopisy: 10,6 mld. EUR (+29%)

Viac štatistických údajov nájdete aj v burzových štatistikách tu: Štatistika – Burza cenných papierov (bsse.sk)

Burza má v súčasnosti rozpracované viaceré dlhodobé projekty, ktoré ju môžu posunúť vpred. Kľúčová je modernizácia a užšia medzinárodná spolupráca, t.j. dobehnúť dlh z minulosti.

Celú reláciu si môžete pozrieť tu:

Kapitálový trh je na Slovensku oproti ostatným krajinám pozadu. Aká je jeho budúcnosť? | TA3

Ďalšie oznamy

Investičná konferencia TA3

Dňa 18.4.2023 sa v hoteli NH BRATISLAVA GATE ONE konala v poradí už ôsma konferencia spravodajskej Televízie TA3. Konferencia bola tematicky zameraná na oblasť financií

logo_bcpb.jpg

Prihlásenie